У двох словах, соковитискач – це кухонний пристрій, за допомогою якого можна вичавлювати сік із фруктів та овочів; завдяки їй у вас є можливість регулярно отримувати свіжі корисні соки.
Що можна зробити із соковижималки?
Зміст:
Ви можете вичавити сік практично з будь-яких фруктів, овочів чи листової зелені. Ананаси, буряк, селера, яблука, огірки, морква, шпинат, дині, апельсини та виноград особливо добре підходять для обробки в соковижималці з центрифугою.
У чому користь соковижималки?
Користь від соковижималки – це можливість отримати стаканчик соку за пару хвилин. Сучасні моделі не тільки швидко віджимають плоди, але й прості у використанні, легко збираються та миються, економно використовують електроенергію.
Для чого використовують соковитискач?
Відцентровий соковитискач допоможе у приготуванні соків із фруктів та овочів. У середньому таких моделей налічується 2-3 швидкості віджиму: низькі ― для м'яких продуктів, високі ― для твердих. Іноді виробники застосовують функцію регулювання рівня вмісту м'якуша в соку: він виходить від прозорого до густого.
Що не можна вичавлювати в соковижималці?
Не підходять м'ясисті продукти, які містять мало соку – авокадо, банани, броколі, а також фрукти з насінням. Намагатися вичавити сік із цільного яблука або груші з серцевиною — не найкраща ідея. Волокнисті структури та насіння можуть пошкодити механізм.
Як користуватися соковижималкою: 5 важливих тонкощів
До цього типу приладів відносять шнекову, пресову та соковитискач для цитрусових. Ось три рекомендації щодо використання кожної з них: 1. Шнекова: з нею працювати так само просто, як з м'ясорубкою. Плоди нарізають, проштовхують у широкий отвір приладу та подрібнюють.